Zemindeki Yansımalar

KONUT BLOKLARI ARASINDA İŞLEVSİZ VE TANIMSIZ KALMIŞ MEYDANI DÖNÜŞTÜREN PROJE, MAHALLE SAKİNLERİNİN FARKLI KÜLTÜRLERİNİ DÖŞEMEYE İŞLENEN MOZAİKLERLE GÖRÜNÜR KILIYOR.

1980-82 yılları arasında Martorell Bohigas Mackay tarafından tasarlanmış ve 600 haneli bir yerleşim olan Cerdanyola 2000’in bir parçası olan Penedes Meydanı, 8+ katlı bloklarla çevrili bir alan. Tasarlanan proje ise kendi haline bırakılmış, herhangi bir aktivite yüklenmemiş bu ara mekana bir kimlik kazandırmayı, dahası sosyal ve kamusal kullanımlarla canlandırmayı amaçlıyor.

Bütün sakinlerin vakit geçirebilecekleri ve bir şekilde karşılaşabilecekleri bu mekan aynı zamanda sokak ve ev arasında ilk ve son adımların atıldığı bir alan tanımladığından olabildiğince samimi ve ait hissettiren bir atmosfer oluşması amaçlanmış. Döşemede kullanılan “kilimler”, mahallede yaşayan farklı kültürlerden gelen desenler taşıyor. Böylece, bütüne bakıldığında çok kültürlü bir mozaik meydana gelirken, herkesin kendini yakın hissettiği bir parça bulabileceği bir mekan ortaya çıkıyor. Mekan bir buluşma noktası, karşılama yeri ya da bir oyun alanına dönüşüyor ve kullanıcının arzularıyla şekillenecek farklı senaryolara kucak açıyor. Bu isimsiz ve tanımsız mekan bir anlamda kendi içinde geri dönüştürülerek yeni anlamlar kazanıyor.

Yorumlar

Yorumlar

İlgili İçerikler