Pekişen Bağlar

ŞİLİ’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN YENİLEME PROJESİ, İNSANIN MEKANLA OLAN İLİŞKİSİNE ODAKLANIRKEN ÖNCEKİ DENEYİM VE HATIRALARI DA YENİ TASARIMIN İÇİNE İŞLİYOR. FARKLI YORUMLANAN ÇATI İSE GENİŞLEYEN İÇ HACMİN IŞIKLA KURDUĞU İLİŞKİYİ PEKİŞTİRİYOR.

Yapıların fiziksel karakteristik özellerinin yanı sıra, kullanıcının günlük kullanımı ile doğan, deneyim ve hatıralara işlenen bazı sembolik değerleri de taşıdığı düşüncesiyle yola çıkılan projede, kişinin yapılı çevre olan ilişkisine odaklanılıyor. Proje kapsamında yenilenen konut farklı bir atmosfer kazanırken, günlük yaşam ve hatıralar ince detaylarla çözülmüş yeni mekanlara yerleşiyor.

Mimarın önceliği neyin kalacağı ve neyin gideceği konusunda bir netlik sağlamak olmuş. Projede orijinal strüktürel matris korunurken, önceki varoluşla bağlar kuran malzemeler yeniden kullanılmış. İlk yapının çatısında bulunan kiremitler yenilenen yapının sokağa bakan duvarlarına taşınmış, eski ahşap süslemeler ise iç mekandaki yeni donatılar ile birleştirilmiş. Mevcut strüktürle taşınacak şekilde eklemlenen eğimli hacim ikinci bir kat oluşmasına izin vererek iç mekan hacminin büyümesini sağlıyor. Tepe çizgisi boyunca duvarı geçen pencere açıklığı ise güneyden gelen güneş ışığının eğimli duvar boyunca içeri süzülmesine olanak veriyor. Böylece orijinal yapıda bulunmayan bir etken olarak gökyüzü ile proje tamamlanıyor. Ana yaşam alanının açıldığı bahçe de mekanın doğal ışıktan en yüksek seviyede faydalanmasını sağlıyor.

Yorumlar

Yorumlar

İlgili İçerikler